Bild av WAU

WAU

Hår, hantverk och kreativitet vid Falu Gruva

Vad händer när frisörernas kreativitet lämnar salongen och får ta plats i en av Faluns mest karaktäristiska miljöer? För teamet på WAU Falun blev svaret en fotografering vid Falu gruva.

Under våren 2026 samlades frisörerna Olivia, Angelica, Ida och Emelie tillsammans med Miriam för att skapa en fotografering utanför det vanliga. Med Falu gruvas historiska miljö som kuliss fick hår, styling och kreativitet möta platsens råa och karaktäristiska uttryck.

Idén till fotograferingen kom från Emelie, som också tog fram den moodboard som satte känslan och den kreativa riktningen för dagen. Ambitionen var att skapa bilder som visar mer än bara ett färdigt hår. Här fick hantverket bli en del av en större helhet, där miljö, känsla och uttryck förstärker varandra.

En kund bakom kameran

Bakom kameran stod fotografen Leila Almqvist, som dessutom är kund hos WAU. Ett roligt möte mellan två kreativa världar som resulterade i en bildserie där den historiska miljön skapar en effektfull kontrast till frisörernas hantverk.

Och vad vore en fotografering utan människorna framför kameran? Ett stort tack till våra kunder Saga, Petter, Gustaf, Lovis, Klara, Sofia och Linnéa som ställde upp som modeller och hjälpte oss att förverkliga idéerna bakom bilderna.

För oss på WAU handlar frisöryrket om mycket mer än det som händer under ett vanligt besök i frisörstolen. Det handlar om färg, form, kreativitet och ett hantverk som hela tiden fortsätter att utvecklas.

Fotograferingen vid Falu gruva blev ett sätt för teamet att utforska just det, samtidigt som de fick möjlighet att göra något kreativt tillsammans utanför salongen.

Se resultatet

Här har vi samlat några av våra favoritbilder från fotograferingen.

Fotograf: Leila Almqvist

Stort tack till Leila och alla våra fantastiska modeller som hjälpte oss att göra denna fotografering möjlig!

Psst… Vill du också bli lika snygg i håret som våra modeller? Boka din tid på WAU redan idag!

Dela detta inlägg